Meranie na IN BODY a odhalenie tajomstiev


Na začiatku roka som vám sľúbila, že tento blog bude o mojej ceste k sebe samej a mojím snom. Zatiaľ som vám príliš neodhalila, ako sa k nim plánujem dostať...síce občas niečo vidíte na instagrame alebo facebooku, avšak žiadny stanovený plán som zatiaľ neodhalila a on pritom existuje :). Ale keďže k vám chcem byť úprimná a podeliť sa s vami o čo najviac informácií, čo nie je vždy jednoduché. Tak aj vo mne musel nastať ten bod, kedy som si uvedomila, čo vám chcem a čo nechcem povedať a zároveň získať ešte nejaké informácie z oblasti výživy, aby som vedela, či to čo robím a čo vám chcem odovzdať nie je úplný bullshit.

Finálne ma k spísaniu tohto článku dokoplo posledné meranie na In Body v rámci kurzu na výživového poradcu (jeden cieľ sa pomaly stáva realitou). Naposledy som toto meranie, ktoré vám vcelku presne (pravdepodobne najpresnejšie ako je v súčasnosti možné) prezradí zloženie vášho tela z hľadiska množstva tukov, svalov, vody, kostí. Okrem toho vypočíta aj váš bazálny metabolizmus, ktorý je odrazovým mostíkom pre stanovenie kalorického príjmu. A prečo bolo toto meranie tým posledným kopancom? No pretože za posledný rok sa mi váha nijak extrémne nepohla, síce tak nejak plus mínus kolísala okolo jedného čísla, ale žiadne, že 5kg alebo 10kg, pritom sa ale postava viditeľne menila - asi prvýkrát od mojich 18tich som našla svoj pás a nie som jedna veľká guľa :D No a In Body mi potvrdilo, že idem správnou cestou. Pomaly, ale dobrým smerom. Je však treba to trošku vyladiť, aby tie zmeny prichádzali rýchlejšie. Tréningov mám viac než dosť, ale tak ako sa buchty na pekáč pečú v trúbe v kuchyni, tak aj tie brušné získate iba tam a nie tisíckami sedľahov v posilovni alebo na akejkoľvek inej dlážke.

Popri tomto som dospela k rozhodnutiu, že váha ako číslo nebude hrať prioritu, pretože nevypovedá takmer o ničom a každý má inú stavbu tela a bla bla bla. A rozhodne nie je nijak zdravé upnúť sa na jedno číslo a stať sa ním posadnutý. O našom zdraví totiž vypovedá omnoho viac to ako sa reálne citíme, koľko máme energie v priebehu dňa a aké vieme podávať výkony. Takže cieľom (teda aspoň momentálne pre mňa) je cítiť sa dobre, strácať tuk a centimetre, a popritom zvyšovať a zlepšovať svoj výkon.

A aké teda boli výsledky oboch meraní? Najjednoduchšie asi bude keď vám to dám do tabuľky:


4.1.2018
24.3.2019
Optimálne hodnoty
SMM (kostrové svalstvo) (kg)
32,7
33,5
22,9 – 28,0
Tuk (kg)
38,7
36,3
12,0 – 19,2
Voda (kg)
42,4
43,6
30,5 – 37,3
% Tuku v tele
39,9%
37,8%
18 – 28 %
Min. kalorická potreba
1626 kcal
1 660 kcal
1 807 – 2126 kcal

Ako som spomínala, žiadne extrémne zmeny, ale ubudol tuk, pribudli svaly a s nimi trocha vody, takže smer je nastavený správne. Vďaka svalom sa zvýšila minimálna kalorická potreba = bazálny metabolizmus. A myslím, že ak sa na tabuľku pozriete, tak tu máme dôkaz, že spomalený metabolizus skutočne existuje (YES I´m the winner!) a vďačím zaň svojim historickým a niekedy až hysterickým diétam.

Škody napáchané na vlastnom tele sa sa však odstraňujú skutočne ťažko a pomaly...duplom keď si nestrážite ten príjem a pol roka idete opäť pod bazálom. Lebo veď to ide a vy máte "omnoho dôležitejšie" starosti. Telo ten stav pozná, je preň ho možno dokonca "normálnejší" ako keď má dostatok energie a živín. Rýchlo sa prestaví a vy máte pocit, že ste unavený lebo je toho len veľa. Ale omyl...čo je dôležitejšie ako zdravie nášho tela?? To máme len jedno na celý život!

A preto dnes presne viem, čomu sa chcem vyvarovať a čo už nesmiem pripustiť, pretože inak sa vždy budem vracať späť. Jednoducho už nesmiem (NEVER EVER!) prijímať menej ako je moja minimálna kalorická potreba...áno potrebujem byť v kalorickom deficite, ale nie v deficite stresujúcom moje telo. Takže je potreba stanoviť ten príjem rozumne, pýtate sa ako?

Na túto tému by to chcelo samostatný článok, ale existujú na to rôzne vzorce a kalkulačky, ktoré  vždy vychádzajú z toho ako veľmi aktívny ste počas dňa a koľko máte tréningov týždenne. Mne pri mojej viac menej sedavej práci a 5 tréningových dňoch vychádza príjem  pri pomalom chudnutí (deficit cca 500 kcal) na 2 256 kcal (čo je na babu vcelku slušné). Áno mohla by som ho dať aj menší, ale potrebujem silu a energiu na tréningy a dlhodobo udržateľný stav pomalého úbytku tuku, žiadne extrémy. NO WAY! Pekne pomaly...znižovať tuk, zachovať svaly aaaa zvyšovať výkonnosť :)

Habbit tracker
Neviem či má význam v tomto momente podrobne riešiť rozdelenie makroživín (určite by si tiež zaslúžili samostatný článok) . Takže aspoň pre predstavu. Vzhľadom k počtu tréningov (#regenerácia) si dám na začiatok 50% sacharidov (ale bacha! kvalitných výživných najmä komplexných sacharidov), 30% tukov (s prevahou tých rastlinných), aby bolo zabezpečené vstrebávanie všetkého čo sa vstrebať má a 20% bielkovín, pretože nie je potreba extrémne naberať svaly, ale iba ich zachovať a regenerovať. S týmto nastavením sa púšťam naplno do jarnej "prípravy" a uvidíme (áno aj ja aj vy) ako to vypáli...za 3 mesiace vám podám kontrolnú správu  s aktualizovanými číselnými údajmi i fotodokumentáciou.

A aby to išlo ešte lepšie a môj "lenivý" metabolizmus som trošku viac rozprúdila, zameriam sa okrem "zapisovania" a stráženia stravy na ďalšie návyky, ktoré by mali tým mojím brušákom pomôcť zbaviť sa ostýchavosti. Sú to:
            1) 30 minútová ranná prechádzka,
            2) 3l tekutín denne (voda, nesladený čaj),
            3) aspoň 150g zeleniny v každom "slanom" jedle, respektíve min. 3x za deň,
            4) po 21:00 oddychovať - aby malo telo dostatok času sa aj zregenerovať a dať do kľudu.


Už teda žiadne nočné varenie, upratovanie a spol., efektívne využívať deň a večer sa hodiť do kľudu a trošku "odmeniť" telo za celodenné výkony a dať mu priestor na prípravu na tie ďalšie. Skúsi sa ku mne niekto pridať? Ak sú pre vás 4 zvyky na začiatok veľa, vyberte si aspoň jeden a zamerajte sa naň a ďalší mesiac si pridajte ďalší a  dajte mi vedieť ako sa vám darilo ;-).


Komentáre